16.01.2024.
Grāmata, kas manā lasāmkaudzē gaidīja gana ilgi, šķiet, ka pat sākotnējais mērķis bija to uzdāvināt jauniešiem kādos Ziemassvētkos, bet tā kā toreiz nebija īstas pārliecības, vai viņiem tāda lasāmviela varētu interesēt (mēdzu jaunatnei dāvināmo vispirms iepazīt pati...), tad grāmata gaidīja lasīšanu manā kabinetā. Bet labi drīz pieķerties tai pamudināja grāmatu bloga “Laime lasa” (https://laimelasa.home.blog) publikācija (par kurām regulāri uzzinu savā e-pastā), jo citētās atziņas bija patiesi aizdomāties aicinošas. Neliegšos, arī es reizēm mēdzu nonākt sava veida pārdomās no sērijas “ko tad es te vispār daru un kam esmu vajadzīga?”, un tās nav tikai par darbu, bet arī par tiem patiesi tuvajiem un mīļajiem, kuri, nenoliedzami, mēdz tev, cilvēkam, reizēm stipri sakrist uz nerviem... Bet, kad palasies gan dažādus pieredzes stāstus žurnālos, paklausies sarunas un intervijas, kā arī izstudē vienu nopietnu vietējā profesionāļa rakstītu grāmatu (attiecību un citu specifisku jautājumu sakarā galvenokārt uzticos mūsu pašu autoriem, kuri zina, no kādas “mīklas” darināts tieši šīszemes lasītājs), tad gan saproti, ka nav jau “tik” traki, gan arī gūsti krietnu žūksni atziņu pārdomām arī par sevi un citiem, ne tikai par citiem vien.
Tad nu pirmā šogad izlasītā “pieaugušo” grāmata (lai gan vairākkārt esmu definējusi, ka man šāds dalījums īsti neder, bet tieši konkrētās lappuses tomēr lasāmas visādā ziņā pieaugušiem cilvēkiem, kas paguvuši sevi gan ar “izglītības nastu apgrūtināt”, gan ar visdažādākajiem ļaudīm sastapties un arī pāra attiecību lauciņu dažādās gatavības pakāpēs iekopt) ir apgādā “Zvaigzne ABC” 2021.gadā izdotā Gata Līduma “Pāru [ne]būšanas. Psihoterapeita piezīmes par 10 baušļiem un pāru attiecībām”. Un ir pilnīgi skaidrs, ka nākamā no kaudzes tiks izcelta Zanes Zustas un Gata Līduma grāmata “Tarakāni tavā galvā. Stāsti par vīriešiem”, kas turpat vien izdota vēl gadu senāk – 2020.gadā, kā arī tiks meklēta Arkādija Panca grāmata “Sarunas par laimi”, kas vairākkārt pieminēta un citēta “Nebūšanās”. Atkal jau viens magnēts pievelk citu... Taču patiesībā interesanti izlasīt vairākus viena autora darbus gan no stila, gan – šajā gadījumā – tematikas viedokļa.
Grāmatas autors Gatis Līdums ir ne vien praktizējošs psihoterapeits, kas tātad gana labi pārzina visdažādāko “tarakānu” sugas un tām raksturīgās izpausmes tieši mūsu prātos, bet arī deviņus gadus studējis teoloģiju, turklāt darījis to nevis ar mērķi kļūt par mācītāju, bet gan “iepazīties ar senām nostādnēm un atziņām, kuras mūsdienu dzīves fonā ir ļoti klātesošas, lai gan šodienā nereti piemirstas”. Tādēļ alosies tie, kuri, uz grāmatas vāka izlasījuši par 10 baušļiem, uzskatīs šo grāmatu par reliģijā balstītu un noliks atpakaļ plauktā. Baušļi patiesi izmantoti kā katras nodaļas pamats, taču, kā anotācijā norāda mācītājs Jānis Bitāns, “izmantojot desmit baušļu fundamentālo, neaizstājamo, universālo un laika pārbaudi izturējušo risinājumu jēgu un būtību” un piebilst, ka “šī ir grāmata, kas vienlīdz labi iederas gan grāmatnīcu plauktos, gan baznīcu grāmatu galdos”.
Protams, šī atkal ir grāmata, kas no vienas vietas pielīmēta ar līmlapiņām, turklāt dažas vietas pat izpelnījušās tūlītēju pasvītrošanu (tā kā tā ir mana grāmata, tad atļaujos arī šādus “papildinājumus”). Jā, arī draudzene jau pieteikusies rindā uz iespēlēšanu bibliotēkās, un zinu, ka pēc tam mums abām būs krietni daudz pārrunājamā, bet iespējams, ka viņai būtu vēl citas pielīmējamās vietas. (Ups, ideja – varbūt ir vērts iedot viņai citas krāsas līmlapiņas, lai pielīmē tur, kur manu lapiņu vēl nav, bet viņai ļoti tīk? Būs jāpadomā!...) Līdz ar to ir skaidrs, ka visus citātus minēt še būtu par daudz, bet centīšos atrast tos man noderīgākos, kas uzrunāja visvairāk.
Tātad – grāmatas struktūra ir šāda – ik nodaļas virsraksts ir viens no desmit baušļiem, precīzi kā no Rakstiem. Skatot grāmatu no sāniem, var labi nošķirt, kur katra nodaļa sākas, jo bauslis jeb virsraksts drukāts uz pelēka papīra, tātad labs baušļu zinātājs var arī ņemt un uzšķirt tieši sev interesējošo, ja paskaita pelēkās iezīmes. Un ikvienā nodaļā ir arī dažādas (citā lielākas, citā mazākas) atsauces uz Rakstiem un Dieva vārdu un Bībelē aprakstītām norisēm. Taču – kā jau minēts, autors nebūt nav vēlējies būt teologs, viņš ir psihoterapeits, un savus vērojumus un ieteikumus balsta savā psihoterapeita praktiskajā darbībā, tātad, citējot un pārfrāzējot mazliet klasiķa Veidenbauma, kurš saka: “Vēders Dievs visaugstākais un katr(i)s pats sev tuvākais tiklīdz kā izsalcis...”, es atļaujos no šīs grāmatas paņemt atziņu, ka cilvēkam arī pašam sevi vajadzētu vērtēt atbilstīgi tam, jo – attiecību lauciņā Dievs ir tieši pašas attiecības un tām veltītais laiks un darbs. Un, kā pirmā baušļa skaidrojumā par to, ka “tev nebūs citus dievus turēt manā priekšā” minēts, - ir četri dievi, kam labpatīk tikt turētiem augstākiem par pāra attiecībām – darbs, hobiji, pāra bērni un pāra vecāki. Bet – ak, cik grūti to ievērot! Neapšaubāmi, tie visi ir svarīgi aspekti, un tomēr – tiem ir jāierāda atbilstoša vieta, lai tie nekļūtu nomācoši un nepieprasītu sev “ziedojumus” jeb upurēšanos, kas pienākas tieši pāra attiecībām.
Īpaša apakšnodaļa man kā cilvēkam, kas strādā ar bērniem, bija tieši “bērnu dieviņš”, ko autors nosauc par “ļoti īpašu viltus dieviņu”, un te nu es ar visām zvaigznēm, rokām, kājām, ko tik vēl ne, varu balsot par praktiski katru šīs nodaļas vārdu, jo – bērniem ir īpaša vieta mūsu dzīvē, taču viņiem ir jāzina arī sava vieta, kas nebūt nav galvenā ģimenē. Skarbi? Iespējams, taču ikdienā tiiik ļoti “duras acīs” daudzas situācijas, kad bērns par varas makti tiecas būt dieviņš nevien savā ģimenē, bet arī sabiedrībā, ka brīžiem sajūties kā tāds Nīgris, kas labāk redz bērnus (un cilvēkus ar bērniem...) ejam nekā nākam. Izlasiet, tā ir grāmatas 42. – 46.lpp.! Ne daudz, ne maz, bet ļoti precīzi, un nevajag tur meklēt aizvainojošus vai citādi “zemtekstīgus” vārdus!
Un tagad mazliet citātu, kas šķita īpaši:
Un te vēl divi citāti no bloga “Laime lasa” publikācijas (biju speciāli "pieglabājusi" šo e-pastu tieši šim rakstu darbam...), kas mums abām sakrīt:
Īsi sakot, šo grāmatu no sirds iesaku izlasīt ikvienam interesentam, kam rūp cilvēku attiecības, turklāt ne tikai “pārī esošam”, jo tā ir kā sava veida ceļojums ar jau zināmiem plašumiem un arī jaunatklājumiem. Paldies Gatim Līdumam par to, ka paklausījis ieteikumam uzrakstīt kaut ko “normālu, tā, lai var lasīt viegli un raiti”!
Double-click here to add your own text.