28.08.2024.
Imants Ziedonis reiz esot teicis: “Nerakstiet sliktu beletristiku, rakstiet dienasgrāmatas!” Varētu jautāt – kas tās lasīs? Tak nekā, izrādās, ka dienasgrāmatas ir viena interesanta literatūra, jo gan pavisam nesen izdotās Zanes Daudziņas dienasgrāmatas, gan arī jau gandrīz 10 gadus senā Alvja Hermaņa dienasgrāmata ir no tām, kas negarlaikojas bibliotēku plauktos.
Kā es nonācu pie gājiena uz bibliotēku meklēt Alvja Hermaņa “Dienasgrāmatu 2015/2016” (apgāds "Neputns")? Bija kāds pavisam nesens ieraksts FB “Izcilo grāmatu” grupā (autore Sandra Krauča), kura izskaņā, kā vienmēr, neiztika bez diametrāli pretējiem komentāriem (tas nu nav nekāds jaunums, vai ne?). Un, tā kā ieraksta autore iesaka šo grāmatu VNK izlasīt visiem, ne tikai teātra un operas cienītājiem, tad es skaidri zināju, ka jārikšo uz bibliotēku. Atļaušos šeit vienu citātu no konkrētā FB ieraksta par lasīto:
“Pēc visa milzīgā trača mediju telpā par Parīzes Olimpiādes atklāšanas ceremonijas saturu un A. Hermaņa izteikumiem par to, pēkšņi atcerējos šo grāmatu un ar milzīgu baudu atkal izlasīju.
Grāmata lasās tik viegli, tik interesanti, brīžiem tik aizkustinoši, lasītais kūst smadzeņu podā kā gards un atvēsinošs plombīra saldējums. Par sevi, par teātri, par māksliniekiem, par mākslu, par cenzūru (!) Rietumeiropas teātros un operās, par, par, par... Un arī tā brīža pārdomas par Eiropas nākotnes perspektīvām, kuras autors ir jau paredzējis 2016.gadā un kuras ir jau piepildījušās, vai mums par lielu netīksmi sāk piepildīties. Bet viss rakstītais nav moralizēšana vai pamācīšana, vienkārši pārdomas, kas izsauc lasītāja pārdomas uz sava veida dueli.”
Jāatzīst, ka tieši salīdzinājums ar plombīra saldējumu mani aizrāva visvairāk, un varu tikai pievienoties, ka šī grāmata ir lasīšanas vērta ikvienam interesentam, kas labprāt domā līdzi izlasītajam, salīdzina ar saviem vērojumiem. Arī man šeit bija gan smejamas, gan nopietni pārdomājamas, aizkustinošas un vēl visādas citādas vietas, vesels pulks citātu, kas nonāca manā kladītē, un ar kuriem arī iepazīstināšu mazliet tālāk. Manuprāt, vērtīgākais šajā grāmatā ir tas, ka teksts nav “samudrīts”, kā reizēm gadās, ka nevari saprast – tas autora vai redaktora roku darbs, ka “ne vella” nejēdzu izlasot?”.
Protams, liela daļa dienasgrāmatas samērā smalki vēsta par norisēm dažādos teātru namos, iestudējot izrādes, saskaroties gan ar mākslinieku, gan tehnisko darbinieku izpratni un neizpratni, gan arī sava veida cenzūru jebšu viedokļu nesakritību. Tāpat interesanti lasīt par sadarbību ar dažādiem cilvēkiem – Mihailu Barišņikovu, Plasido Domingo un citiem, un mūsu pašu JRT aktieriem.
Jā, ir lietas, kas pa šiem gadiem mainījušās, daži no pierakstītajiem izteikumiem šķiet savā ziņā pravietiski, ko apstiprina apkārt vērojamās norises, savukārt par citiem – piemēram, JRT remontu un tā ilgumu – varam pārliecināties ar šodienas acīm. Un pilnīgi iespējams, ja Alvis Hermanis dienasgrāmatu rakstītu šodien, tā būtu citādāka, bet varbūt arī nē, kas to lai zina? Šo saku, jo man pašai ir interesanti pārlasīt savus dienasgrāmatu ierakstus no tāliem skolas un studiju gadiem – gan vērojot, kā mainās rokraksts, gan rakstīšanas stils, kas svarīgi katrā konkrētā vecumposmā.
Un tagad – pulciņš citātu, kas mani šai dienasgrāmatā uzrunāja visvairāk!
Tā, lūk! Lasiet, domājiet, smaidiet un smejiet, piekrītiet vai iebilstiet, bet – tādas nu tās dienasgrāmatas ir – katram sava, citādāka, bet – pārdomu pilna un vērtīga. Paldies, Alvi, ka pierakstīji un uzticēji pasaulei savas pārdomas! Paldies, Sandra Krauča, ka iekš FB atgādināji citiem par šo grāmatu! Bija vērts!
P.S. līdz sava rakstu darba pabeigšanai un publicēšanai tieku vien 2.septembrī, savā ziņā zīmīgi – sākoties jaunam skolas gadam, kas vismaz no maniem skolas laikiem iezīmīgs ar dienasgrāmatas jēdzienu.
Double-click here to add your own text.