5.08.2024.
Šķiet, augusts ir īstais laiks, kad atsākt skatīties debesīs un zvaigznēs, vai ne? Un tāpēc man šķiet tik ļoti iederīgs pēdējais “iekavētais” grāmatas apraksts tieši kā pēdējais no “iekavētajiem”. Jā, varbūt izklausās mazliet amizanti, bet par to, ka dzelzs jākaļ, kamēr karsta jebšu atsauksmes jāraksta tūlīt pēc... – par to šovasar pārliecinājos pilnībā, jo tad emocijas visspilgtākās un vārdi virknējas vislabāk. Un, tā kā tūlīt sākas jaunā teātra sezona, bet lasīšana savukārt ir bezgalīgais stāsts, tad pieliksim punktu vasaras sākuma lasījumiem, un ķersimies klāt jauniem darbiem...
Šitā gan, ko! Kā zināms, es neesmu “sarakstu” un “mērķu” lasītāja, man ir pašai savs plāns, kurš mēdz būt vairāk vai mazāk mainīgs, un tāpēc arī “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” grāmatas ir starp tām, kas parasti “paliek aiz kadra” gan tā paša saraksta dēļ, gan tāpēc, ka laika ir tik, cik ir, gan arī tāpēc, ka t.s. sezonas laikā (lasi – kad jāpaspēj “izžūrēt”) šīs grāmatas bibliotēkās ir uz izķeršanu, un neba nu visas ir manā plauktā, lai varētu lasīt mierīgi. Taču, tā kā vasara bija tikko sākusies, žūrijas grāmatas gozējās bibliotēkas plauktā, tad taču nevarēju nepaņemt to, kam mācību gada laikā biju staigājusi apkārt un pakaļ, bet tā arī neizlasījusi. Un tā nu jūnija sākums man pagāja Virdžīnijas Grimaldi “Laiks atkal iedegt zvaigznes” zīmē (apgāds “Zvaigzne ABC” 2022.g. (Francijā izdota 2018.g.), no franču valodas tulkojusi Agnese Kasparova).
Ja pēdējā laikā esmu pamanījusi tendenci stāstus rakstīt no divu personāžu skatupunktiem, kad katram sava nodaļa, tad šī grāmata bija ģimenes – mātes un divu meitu – tātad trijotnes stāsts. Jā, ir situācijas, kad šie vairāki stāstītāji savā ziņā traucē “ielasīties”, uzķert stāsta pavedienu vai kā citādi, tad mēdzu pašķirt atpakaļ uz nodaļas sākumu, ja jūtos apmaldījusies, kas tad šo stāstu stāstīja. Brīnumainā kārtā šoreiz tomēr maldījos mazāk nekā tad, kad stāstnieki ir tikai divi...
Māte, vārdā Anna, vecākā meita Hloja, kura tuvojas pilngadībai un raksta blogu “Hlojas hronikas”, un jaunākā meita Lilī, kurai sākas pusaudža vecums, un kura savu dienasgrāmatu nosaukusi par Marselu - nu īsts “čūsku midzenis”, vai ne? Savstarpējo attiecību kalambūri, pateiktais un noklusētais, tas, ko meitenes nezina, bet varbūt nojauš par savu vecāku attiecībām (tēvs nedzīvo kopā ar ģimeni...), pieaugšana un vēlme atdalīties, vienlaikus paliekot mātes siltumā un tuvumā – tik pazīstamas situācijas, no kurām daļu noteikti esam piedzīvojuši katrs no mums. Arī kredītsaistības un peripetijas darbavietā, kas nekādā ziņā neveicina labas attiecības ģimenē, un tad vadzis lūst, un Anna kopā ar meitām dodas ceļojumā uz Norvēģiju, pametot visu, kas sāp, nezinot, kas sagaida tālāk, bet... Ceļojums, pateicoties nejaušībām, izvēršas par brīnišķīgu piedzīvojumu, satiekot dažādus ceļabiedrus, uzzinot viņu dzīvesstāstus un gūstot pieredzi, padomus, risinājumus savām grūtībām, grāmatas lappusēs virknējas krietns pulciņš atziņu, kuras tagad mēģināšu no sabildētajiem kadriem “izlobīt”, un zinu, ka labprāt gribētu izlasīt vēl kaut ko no Virdžīnijas Grimaldi uzrakstītā (šķiet, ka latviski pagaidām tulkota tikai šī grāmata...)
Taču vispirms šajā reizē es ielikšu citātu no autores pēcvārda grāmatai, jo tajā ir tiiik ļoti sirdi sildoši vārdi tādiem kā es un vēl daudzi citi – kuri lasa un pēc tam uzraksta savas pārdomas blogos vai raksta pašiem autoriem: “Paldies blogu autoriem par to, ka aizrautīgi dalāties iespaidos par izlasīto. Jūsu vārdi mani bieži aizkustina, iespaido, spēcina, kad tie attiecināti uz manām grāmatām. (..) Paldies jums visiem par šo lielisko piedzīvojumu, paldies, ka lasāt manas grāmatas, ka iedrošināt mani, paldies par jūsu vārdiem, smaidiem, asarām un uzticēšanos. Paldies, ka apsēdāties blakus mazajai meitenei sapņotājai. Ceļojums kopā ar jums ir brīnišķīgs.” Izlasot šo grāmatas pēcvārdā, arī man apbira asaras, sajutos kā negaidīti apdāvināta, lai gan, protams, zināju, ka radošiem cilvēkiem tāpat kā jebkuram ir svarīgi un patīkami saņemt viedokļus un atzinību par paveikto, bet šis bija ļoti īpašs mirklis, kas vēlreiz apstiprināja manu pārliecību par to, cik svarīgi ir paldiesvārdi vai smaidi, vai kāds neliels uzmanības apliecinājums, lai tas būtu zieds vai jebkas cits.
Un tagad – pie pārējiem citātiem! Negarantēju, ka tie būs grāmatas lappušu secībā, drīzāk – kā nu bildes datorā sakrājušās, bet tas nekas.
Pēdējais citāts ir grāmatas beigas, un te nu arī es gribētu likt vārdu “beigas”, jo komentārs šoreiz tikai viens – izlasiet šo grāmatu, izbaudiet to, varbūt “sastopiet” šos citātus, bet varbūt jūs uzrunās pavisam citi vārdi, tomēr – ir patiešām vērts. Bija skaisti un sirsnīgi!
Double-click here to add your own text.